BPM440IEC
Mfr.Part #
BPM440IEC
Manufacturer
Eaton
Package/Case
Datasheet
BPM440IEC
Description
VARISTOR 400V 40KA MOD PLUG-IN
Stock
220
Manufacturer :
Eaton
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
Current - Surge :
40 kA
Energy :
Features :
Maximum AC Volts :
440 V
Maximum DC Volts :
585 V
Mounting Type :
DIN Rail
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 80°C
Package / Case :
Module, Plug-In Terminal Block
Product Status :
Obsolete
Varistor Voltage (Max) :
Varistor Voltage (Min) :
Varistor Voltage (Typ) :
400 V