F1299CA10
Mfr.Part #
F1299CA10
Manufacturer
Curtis Industries
Package/Case
Datasheet
F1299CA10
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Stock
693
Manufacturer :
Curtis Industries
Product Category :
Power Entry Modules (PEM)
Accomodates a Fuse :
No
Approval Agency :
CSA, TUV, UL
Connector Style :
IEC 320-C14
Connector Type :
Receptacle, Male Blades
Current Rating - Appliance Inlet :
10A
Current Rating - Circuit Breaker :
Current Rating - Filter :
10A
Features :
Filter Type :
Filtered (EMI, RFI) - Commercial
Fuse Holder, Drawer :
Ingress Protection :
Material Flammability Rating :
Mounting Type :
Panel Mount, Screw Hole
Number of Positions :
3
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 30.50mm x 22.90mm
Panel Thickness :
Product Status :
Active
Switch Features :
Voltage Rating - Appliance Inlet :
250VAC