PF0033/10/48
Mfr.Part #
PF0033/10/48
Manufacturer
Bulgin
Package/Case
Datasheet
PF0033/10/48
Description
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Stock
340
Manufacturer :
Bulgin
Product Category :
Power Entry Modules (PEM)
Accomodates a Fuse :
Yes (Fuse Not Included)
Approval Agency :
CSA, UL
Connector Style :
IEC 320-C14
Connector Type :
Receptacle, Male Blades - Module
Current Rating - Appliance Inlet :
10A
Current Rating - Circuit Breaker :
Current Rating - Filter :
Features :
Filter Type :
Unfiltered - Commercial
Fuse Holder, Drawer :
Drawer Included, Twin Fused
Ingress Protection :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Number of Positions :
3
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 27.30mm x 31.12mm
Product Status :
Active
Switch Features :
Voltage Rating - Appliance Inlet :
250VAC
Datasheets
PF0033/10/48
Customer is responsible for all shipping costs and any applicable surcharges.
The actual freight varies according to specific
situations. Please contact our customer service for more details.
Chipmh ships component orders from China to most countries in the world. We currently provide the
delivery by FEDEX/ DHL/ TNT in that order.
France, Italy, Spain). The DHL is only available if the weight exceeds 5KG.
UPS/FedEx International/TNT/DHL Express Account:
Customers could also use their own UPS/FedEx/TNT/DHL express accounts to ship their goods.
Regarding in stock parts, orders can generally be ready to ship within 24 hours.
Normally express service will be arranged once a day at 5 pm from Monday to Saturday.
Once the goods are shipped, estimated delivery time depends on your shipping option:
FedEx International Priority: 3-7 business days.
EMS:10-15 business days
DHL Express: 5-7 business days.
DHL eCommerce: 12-22 business days
Registered Air Mail: 15-30 business days
(For reference only)
Delivery and Title: Customer is responsible for all shipping costs and any applicable surcharges.
Title and risk of loss pass to customer upon delivery of the products by Grand-ic or by
any 3rd party Test Lab to the carrier. Grand-ic delivery dates are estimates only and
is not liable for delays in delivery. Grand-ic reserves the right to make partial shipments
and customer will accept delivery and pay for the Products delivered.
We will notify you by email with tracking number once order is shipped.
You can also find the tracking number in order history.
Global Express
Express DeliveryGlobal delivery 3-5 working days.FedEximage
DHLimage
TNTimage
UPSimage
Basic Instructions
    PVC INSULATION BOOT FUSEHOLDER
    FUSE HOLDER BOOT OD13.5 X 38.1MM
    FUSEHOLDER PVC INSULATION BOOT
    FUSEHOLDER COVER
    TERMINAL BOOT
    FUSE HOLDER COVER
    FUSE HOLDER CART 50V 10A IN LINE
    FUSE HLDR INLINE
    FUSE HLDR INLINE
    FUSE HLDR CART 50V 10A IN LINE