MD-60PL100
- Mfr.Part #
- MD-60PL100
- Manufacturer
- CUI Devices
- Package/Case
- Datasheet
MD-60PL100
- Description
- CONN RCPT FMALE MINI DIN 6P WIRE
- Stock
- 6566
- Quality
- Manufacturer :
- CUI Devices
- Product Category :
- Circular Connector Assemblies
- Cable Opening :
- Color :
- Black
- Connector Type :
- Receptacle, Female Sockets
- Contact Finish - Mating :
- Tin
- Current Rating (Amps) :
- 1A, 2A
- Fastening Type :
- Push-Pull
- Features :
- Ground
- Ingress Protection :
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-0
- Mounting Feature :
- Flange
- Mounting Type :
- Panel Mount
- Number of Positions :
- 6
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Orientation :
- Keyed
- Primary Material :
- Plastic
- Product Status :
- Active
- Shell Finish :
- Shell Material :
- Polybutylene Terephthalate (PBT)
- Shell Size - Insert :
- Mini DIN
- Shell Size, MIL :
- Shielding :
- Unshielded
- Termination :
- Wire Leads
- Voltage Rating :
- 100VAC, 12VDC