MMT060A815-0001
- Mfr.Part #
- MMT060A815-0001
- Manufacturer
- METZ CONNECT
- Package/Case
- Datasheet
MMT060A815-0001
- Description
- M12 PC BOARD INSERT, FEMALE, A-C
- Stock
- 57
- Quality
- Manufacturer :
- METZ CONNECT
- Product Category :
- Circular Connector Assemblies
- Cable Opening :
- Color :
- Black
- Connector Type :
- Insert, Female Sockets
- Contact Finish - Mating :
- Gold
- Current Rating (Amps) :
- 4A
- Fastening Type :
- Features :
- Board Guide, Insert Only, Requires Shell
- Ingress Protection :
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-0
- Mounting Feature :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Positions :
- 5
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Orientation :
- A
- Primary Material :
- Product Status :
- Active
- Shell Finish :
- Shell Material :
- Shell Size - Insert :
- M12-5
- Shell Size, MIL :
- Shielding :
- Unshielded
- Termination :
- Solder
- Voltage Rating :
- 60V