CB2-20-22PCA232
- Mfr.Part #
- CB2-20-22PCA232
- Manufacturer
- ITT Cannon
- Package/Case
- Datasheet
CB2-20-22PCA232
- Description
- CONN RCPT MALE 6POS SILVER CRIMP
- Stock
- 420
- Quality
- Manufacturer :
- ITT Cannon
- Product Category :
- Circular Connector Assemblies
- Cable Opening :
- Color :
- Black
- Connector Type :
- Receptacle, Male Pins
- Contact Finish - Mating :
- Silver
- Current Rating (Amps) :
- 22A, 74A
- Fastening Type :
- Reverse Bayonet Lock
- Features :
- Ingress Protection :
- IP67 - Dust Tight, Waterproof
- Material Flammability Rating :
- Mounting Feature :
- Flange
- Mounting Type :
- Panel Mount
- Number of Positions :
- 6
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Orientation :
- N (Normal)
- Primary Material :
- Metal
- Product Status :
- Active
- Shell Finish :
- Black Zinc Cobalt
- Shell Material :
- Aluminum Alloy
- Shell Size - Insert :
- Shell Size, MIL :
- Shielding :
- Termination :
- Crimp
- Voltage Rating :
- 50V