24292-31PG-3ES
Mfr.Part #
24292-31PG-3ES
Manufacturer
Switchcraft / Conxall
Package/Case
Datasheet
24292-31PG-3ES
Description
CONN RCPT MALE 31POS GOLD SOLDER
Stock
703
Manufacturer :
Switchcraft / Conxall
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
Color :
Black
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
2.3A
Fastening Type :
Bayonet Lock
Features :
Ingress Protection :
Weathertight
Material Flammability Rating :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut, Flange
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Number of Positions :
31
Operating Temperature :
-40°C ~ 115°C
Orientation :
Keyed
Primary Material :
Plastic
Product Status :
Active
Shell Finish :
Shell Material :
Polyamide (PA), Nylon
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
Shielding :
Unshielded
Termination :
Solder
Voltage Rating :
600V