PS-10BD2-1
Mfr.Part #
PS-10BD2-1
Manufacturer
JAE Electronics
Package/Case
Datasheet
PS-10BD2-1
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Stock
712
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Headers, Male Pins
Connector Type :
Header
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish - Post :
Contact Finish Thickness - Mating :
Contact Length - Mating :
Contact Material :
Beryllium Copper
Contact Shape :
Square
Contact Type :
Male Pin
Current Rating (Amps) :
1A
Fastening Type :
Push-Pull
Features :
Ingress Protection :
Insulation Color :
Black
Insulation Material :
Polyester
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
10
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C