DF5A-10P-5DSA
Mfr.Part #
DF5A-10P-5DSA
Manufacturer
Hirose
Package/Case
Datasheet
DF5A-10P-5DSA
Description
CONN HEADER VERT 10POS 5MM
Stock
181
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Connector Type :
Header
Contact Finish - Mating :
Tin
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Finish Thickness - Mating :
Contact Length - Mating :
Contact Material :
Brass
Contact Shape :
Square
Contact Type :
Male Pin
Current Rating (Amps) :
Fastening Type :
Locking Ramp
Features :
Board Guide
Ingress Protection :
Insulation Color :
Beige
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
10
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
1
Operating Temperature :
-35°C ~ 85°C