DF11-10DP-2DS(90)
Mfr.Part #
DF11-10DP-2DS(90)
Manufacturer
Hirose
Package/Case
Datasheet
DF11-10DP-2DS(90)
Description
CONN HEADER R/A 10POS 2MM
Stock
633
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Connector Type :
Header
Contact Finish - Mating :
Tin
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4µin (1.00µm)
Contact Material :
Brass
Contact Shape :
Square
Contact Type :
Male Pin
Current Rating (Amps) :
2A
Fastening Type :
Detent Lock
Features :
Ingress Protection :
Insulation Color :
Black
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Positions :
10
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-30°C ~ 85°C
Overall Contact Length :
Product Status :
Obsolete
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Style :
Board to Board or Cable
Termination :
Solder
Voltage Rating :
250V
Datasheets
DF11-10DP-2DS(90)
Customer is responsible for all shipping costs and any applicable surcharges.
The actual freight varies according to specific
situations. Please contact our customer service for more details.
Chipmh ships component orders from China to most countries in the world. We currently provide the
delivery by FEDEX/ DHL/ TNT in that order.
France, Italy, Spain). The DHL is only available if the weight exceeds 5KG.
UPS/FedEx International/TNT/DHL Express Account:
Customers could also use their own UPS/FedEx/TNT/DHL express accounts to ship their goods.
Regarding in stock parts, orders can generally be ready to ship within 24 hours.
Normally express service will be arranged once a day at 5 pm from Monday to Saturday.
Once the goods are shipped, estimated delivery time depends on your shipping option:
FedEx International Priority: 3-7 business days.
EMS:10-15 business days
DHL Express: 5-7 business days.
DHL eCommerce: 12-22 business days
Registered Air Mail: 15-30 business days
(For reference only)
Delivery and Title: Customer is responsible for all shipping costs and any applicable surcharges.
Title and risk of loss pass to customer upon delivery of the products by Grand-ic or by
any 3rd party Test Lab to the carrier. Grand-ic delivery dates are estimates only and
is not liable for delays in delivery. Grand-ic reserves the right to make partial shipments
and customer will accept delivery and pay for the Products delivered.
We will notify you by email with tracking number once order is shipped.
You can also find the tracking number in order history.
Global Express
Express DeliveryGlobal delivery 3-5 working days.FedEximage
DHLimage
TNTimage
UPSimage
Basic Instructions
Part Manufacturer Stock Description
DF11-10DEP-2A Hirose 299 CONN ADAPT PLUG/PLUG 10POS 2MM
DF11-10DEP-2C Hirose 704 CONN PLUG HSG 10POS 2.00MM
DF11-10DP-2DS(22) Hirose 768 CONN HEADER R/A 10POS 2MM
DF11-10DP-2DS(24) Hirose 447 CONN HEADER R/A 10POS 2MM
DF11-10DP-2DS(52) Hirose 137 CONN HEADER R/A 10POS 2MM
DF11-10DP-2DS(96) Hirose 641 CONNECTOR
DF11-10DP-2DS(97) Hirose 480 CONNECTOR
DF11-10DP-2DS(98) Hirose 376 CONNECTOR
DF11-10DP-2DSA(01) Hirose 627 CONN HEADER VERT 10POS 2MM
DF11-10DP-2DSA(08) Hirose 551 CONN HEADER VERT 10POS 2MM