HW2030000000G
Mfr.Part #
HW2030000000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Package/Case
Datasheet
HW2030000000G
Description
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 3.81MM
Stock
778
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Color :
Black
Contact Mating Finish :
Tin
Current - IEC :
Current - UL :
8 A
Features :
Header Orientation :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Levels :
1
Number of Positions :
20
Operating Temperature :
-40°C ~ 115°C
Plug Wire Entry :
180°
Positions Per Level :
20
Product Status :
Active
Termination Style :
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Type :
Plug, Female Sockets
Voltage - IEC :
Voltage - UL :
300 V