2EHDBR-12P
Mfr.Part #
2EHDBR-12P
Manufacturer
DINKLE Corporation USA
Package/Case
Datasheet
2EHDBR-12P
Description
TERM BLK 12POS 5.08MM HDR
Stock
160
Manufacturer :
DINKLE Corporation USA
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Color :
Green
Contact Mating Finish :
Tin
Current - IEC :
18A
Current - UL :
15 A
Features :
Header Orientation :
90°, Right Angle
Mounting Type :
Through Hole
Number of Levels :
2
Number of Positions :
12
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Plug Wire Entry :
Positions Per Level :
6
Product Status :
Active
Termination Style :
Solder
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Voltage - IEC :
600 V
Voltage - UL :
300 V