GBPC101-E4/51
- Mfr.Part #
- GBPC101-E4/51
- Manufacturer
- Vishay
- Package/Case
- Datasheet
GBPC101-E4/51
- Description
- BRIDGE RECT 1PHASE 100V 2A GBPC1
- Stock
- 415
- Quality
- Manufacturer :
- Vishay
- Product Category :
- Diodes - Bridge Rectifiers
- Current - Average Rectified (Io) :
- 2 A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 5 µA @ 100 V
- Diode Type :
- Single Phase
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 150°C (TJ)
- Package / Case :
- 4-Square, GBPC-1
- Product Status :
- Obsolete
- Supplier Device Package :
- GBPC1
- Technology :
- Standard
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 1 V @ 1.5 A
- Voltage - Peak Reverse (Max) :
- 100 V