MD36K16D1-BP
Mfr.Part #
MD36K16D1-BP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package/Case
Datasheet
MD36K16D1-BP
Description
DIODE RECT 1600V 36A D1 PACK
Stock
331
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
36A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 mA @ 1600 V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 150°C
Package / Case :
D1
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
D1
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1600 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.4 V @ 100 A