P1000B-CT
Mfr.Part #
P1000B-CT
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Package/Case
Datasheet
P1000B-CT
Description
CUT-TAPE VERSION. STANDARD RECO
Stock
687
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10 µA @ 100 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-50°C ~ 175°C
Package / Case :
P600, Axial
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
1.5 µs
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
P600
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.05 V @ 10 A