DGP15-E3/54
Mfr.Part #
DGP15-E3/54
Manufacturer
Vishay
Package/Case
Datasheet
DGP15-E3/54
Description
DIODE GEN PURP 1.5KV 1.5A DO204
Stock
436
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
15pF @ 4V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
1.5A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 µA @ 1500 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 175°C
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
20 µs
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
DO-204AC (DO-15)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1500 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1 V @ 1 A