MP01EA045
Mfr.Part #
MP01EA045
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package/Case
Datasheet
MP01EA045
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 1A SOD-123FL
Stock
756
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 µA @ 45 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
SOD-123F
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
SOD-123FL
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
45 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
550 mV @ 1 A