GC10MPS12-252
- Mfr.Part #
- GC10MPS12-252
- Manufacturer
- GeneSiC Semiconductor
- Package/Case
- Datasheet
GC10MPS12-252
- Description
- SIC DIODE 1200V 10A TO-252-2
- Stock
- 414
- Quality
- Manufacturer :
- GeneSiC Semiconductor
- Product Category :
- Diodes - Rectifiers - Single
- Capacitance @ Vr, F :
- 660pF @ 1V, 1MHz
- Current - Average Rectified (Io) :
- 50A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 10 µA @ 1200 V
- Diode Type :
- Silicon Carbide Schottky
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature - Junction :
- -55°C ~ 175°C
- Package / Case :
- TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
- Product Status :
- Active
- Reverse Recovery Time (trr) :
- 0 ns
- Speed :
- No Recovery Time > 500mA (Io)
- Supplier Device Package :
- TO-252-2
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 1200 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 1.8 V @ 10 A