HFA15TB60PBF
Mfr.Part #
HFA15TB60PBF
Manufacturer
International Rectifier
Package/Case
Datasheet
HFA15TB60PBF
Description
HFA15TB60 - SWITCHING AND RECTIF
Stock
546
Manufacturer :
International Rectifier
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
15A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10 µA @ 600 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-220-2
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
60 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-220AC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.7 V @ 15 A