NTE5000A
- Mfr.Part #
- NTE5000A
- Manufacturer
- NTE Electronics, Inc.
- Package/Case
- Datasheet
NTE5000A
- Description
- DIODE ZENER 2.4V 500 MV DO35
- Stock
- 175
- Quality
- Manufacturer :
- NTE Electronics, Inc.
- Product Category :
- Diodes - Zener - Single
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- Impedance (Max) (Zzt) :
- 30 Ohms
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -65°C ~ 200°C
- Package / Case :
- DO-204AH, DO-35, Axial
- Power - Max :
- 500 mV
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- DO-35
- Tolerance :
- ±5%
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
- 2.4 V