PP400B060
Mfr.Part #
PP400B060
Manufacturer
Powerex, Inc.
Package/Case
Datasheet
PP400B060
Description
IGBT ASSY H-BRIDGE 600V 400A
Stock
624
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Product Category :
Power Driver Modules
Configuration :
H-Bridge Inverter
Current :
400 A
Mounting Type :
Package / Case :
Power Module
Product Status :
Active
Type :
IGBT
Voltage :
600 V
Voltage - Isolation :
2500VDC
Datasheets
PP400B060
Customer is responsible for all shipping costs and any applicable surcharges.
The actual freight varies according to specific
situations. Please contact our customer service for more details.
Chipmh ships component orders from China to most countries in the world. We currently provide the
delivery by FEDEX/ DHL/ TNT in that order.
France, Italy, Spain). The DHL is only available if the weight exceeds 5KG.
UPS/FedEx International/TNT/DHL Express Account:
Customers could also use their own UPS/FedEx/TNT/DHL express accounts to ship their goods.
Regarding in stock parts, orders can generally be ready to ship within 24 hours.
Normally express service will be arranged once a day at 5 pm from Monday to Saturday.
Once the goods are shipped, estimated delivery time depends on your shipping option:
FedEx International Priority: 3-7 business days.
EMS:10-15 business days
DHL Express: 5-7 business days.
DHL eCommerce: 12-22 business days
Registered Air Mail: 15-30 business days
(For reference only)
Delivery and Title: Customer is responsible for all shipping costs and any applicable surcharges.
Title and risk of loss pass to customer upon delivery of the products by Grand-ic or by
any 3rd party Test Lab to the carrier. Grand-ic delivery dates are estimates only and
is not liable for delays in delivery. Grand-ic reserves the right to make partial shipments
and customer will accept delivery and pay for the Products delivered.
We will notify you by email with tracking number once order is shipped.
You can also find the tracking number in order history.
Global Express
Express DeliveryGlobal delivery 3-5 working days.FedEximage
DHLimage
TNTimage
UPSimage
Basic Instructions
    BRIDGE RECT 3P 800V 100A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.2KV 100A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 800V 150A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.2KV 150A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 150A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 800V 20A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 800V 30A MODULE