CLA40P1200FC
Mfr.Part #
CLA40P1200FC
Manufacturer
Littelfuse
Package/Case
Datasheet
CLA40P1200FC
Description
MOD THYRISTOR DUAL 1200V I4-PAC
Stock
25
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
50 mA
Current - Hold (Ih) (Max) :
100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
650A, 700A
Current - On State (It (AV)) (Max) :
40 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
63 A
Mounting Type :
Through Hole
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
i4-Pac™-5
Product Status :
Active
Structure :
Series Connection - All SCRs
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5 V
Voltage - Off State :
1.2 kV