TD820N16KOFHPSA1
Mfr.Part #
TD820N16KOFHPSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package/Case
Datasheet
TD820N16KOFHPSA1
Description
THYR / DIODE MODULE DK
Stock
686
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
250 mA
Current - Hold (Ih) (Max) :
300 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
24800A @ 50Hz
Current - On State (It (AV)) (Max) :
820 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
1050 A
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR, 1 Diode
Operating Temperature :
135°C (TJ)
Package / Case :
Module
Product Status :
Active
Structure :
Series Connection - SCR/Diode
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2 V
Voltage - Off State :
1.6 kV