CS35-12IO4
Mfr.Part #
CS35-12IO4
Manufacturer
Littelfuse
Package/Case
Datasheet
CS35-12IO4
Description
SCR 1.2KV 120A TO208AC
Stock
561
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
100 mA
Current - Hold (Ih) (Max) :
80 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
1200A, 1340A
Current - Off State (Max) :
10 mA
Current - On State (It (AV)) (Max) :
69 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
120 A
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
TO-208AC, TO-65-3, Stud
Product Status :
Obsolete
SCR Type :
Standard Recovery
Supplier Device Package :
TO-208AC (TO-65)
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5 V
Voltage - Off State :
1.2 kV
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.5 V