MMBT200A
Mfr.Part #
MMBT200A
Manufacturer
onsemi
Package/Case
Datasheet
MMBT200A
Description
TRANS PNP 45V 0.5A SOT23-3
Stock
437
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Current - Collector (Ic) (Max) :
500 mA
Current - Collector Cutoff (Max) :
50nA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
300 @ 10mA, 1V
Frequency - Transition :
250MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Power - Max :
350 mW
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
SOT-23-3
Transistor Type :
PNP
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
400mV @ 20mA, 200mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
45 V