MPS4250G
Mfr.Part #
MPS4250G
Manufacturer
onsemi
Package/Case
Datasheet
MPS4250G
Description
TRANS PNP 40V 0.05A TO92
Stock
500
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Current - Collector (Ic) (Max) :
50 mA
Current - Collector Cutoff (Max) :
10nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
250 @ 10mA, 5V
Frequency - Transition :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
TO-226-3, TO-92-3 Long Body
Power - Max :
625 mW
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
TO-92 (TO-226)
Transistor Type :
PNP
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
250mV @ 500µA, 10mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
40 V