US6J12TCR
Mfr.Part #
US6J12TCR
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package/Case
Datasheet
US6J12TCR
Description
1.5V DRIVE PCH+PCH MOSFET. US6J1
Stock
444
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
2A (Ta)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
12V
FET Feature :
Standard
FET Type :
2 P-Channel (Dual)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
7.6nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
850pF @ 6V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
150°C (TJ)
Package / Case :
6-SMD, Flat Leads
Power - Max :
910mW (Ta)
Product Status :
Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
105mOhm @ 2A, 4.5V
Supplier Device Package :
TUMT6
Vgs(th) (Max) @ Id :
1V @ 1mA