FDA24N50
Mfr.Part #
FDA24N50
Manufacturer
onsemi
Package/Case
Datasheet
FDA24N50
Description
MOSFET N-CH 500V 24A TO3PN
Stock
79
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
24A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
500 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
FET Feature :
FET Type :
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
85 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4150 pF @ 25 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
TO-3P-3, SC-65-3
Power Dissipation (Max) :
270W (Tc)
Product Status :
Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
190mOhm @ 12A, 10V
Supplier Device Package :
TO-3PN
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Vgs (Max) :
±30V
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250µA