PHP30NQ15T,127
Mfr.Part #
PHP30NQ15T,127
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package/Case
Datasheet
PHP30NQ15T,127
Description
MOSFET N-CH 150V 29A TO220AB
Stock
4480
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
29A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
150 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
FET Feature :
FET Type :
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
55 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2390 pF @ 25 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-220-3
Power Dissipation (Max) :
150W (Tc)
Product Status :
Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
63mOhm @ 15A, 10V
Supplier Device Package :
TO-220AB
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Vgs (Max) :
±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 1mA