STD20NF06LT4
Mfr.Part #
STD20NF06LT4
Datasheet
STD20NF06LT4
Description
MOSFET N-CH 60V 24A DPAK
Stock
569
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
24A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
5V, 10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
13 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
660 pF @ 25 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power Dissipation (Max) :
60W (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
40mOhm @ 12A, 10V
Vgs (Max) :
±18V
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.5V @ 250µA
Datasheets
STD20NF06LT4
Part Manufacturer Stock Description
STD2 Eaton 786 FUSE CARTRIDGE 2A 240VAC CYLINDR
STD20 Eaton 288 FUSE CRTRDGE 20A 240VAC CYLINDR