SIL03N10-TP
Mfr.Part #
SIL03N10-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package/Case
Datasheet
SIL03N10-TP
Description
MOSFET N-CH 100V 3A SOT23-6L
Stock
172
Manufacturer :
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
3A (Ta)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
4.5V, 10V
FET Feature :
FET Type :
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
19.2 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
810 pF @ 50 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
SOT-23-6
Power Dissipation (Max) :
1.5W
Product Status :
Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
120mOhm @ 3A, 10V
Supplier Device Package :
SOT-23-6L
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Vgs (Max) :
±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.5V @ 250µA