PSMN004-60B,118
- Mfr.Part #
- PSMN004-60B,118
- Manufacturer
- NXP Semiconductors
- Package/Case
- Datasheet
PSMN004-60B,118
- Description
- MOSFET N-CH 60V 75A D2PAK
- Stock
- 719
- Quality
- Manufacturer :
- NXP Semiconductors
- Product Category :
- Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
- 75A (Tc)
- Drain to Source Voltage (Vdss) :
- 60 V
- Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
- 10V
- FET Feature :
- FET Type :
- N-Channel
- Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
- 168 nC @ 10 V
- Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
- 8300 pF @ 25 V
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 175°C (TJ)
- Package / Case :
- TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
- Power Dissipation (Max) :
- 230W (Tc)
- Product Status :
- Active
- Rds On (Max) @ Id, Vgs :
- 3.6mOhm @ 25A, 10V
- Supplier Device Package :
- D2PAK
- Technology :
- MOSFET (Metal Oxide)
- Vgs (Max) :
- ±20V
- Vgs(th) (Max) @ Id :
- 4V @ 1mA