STB50NF25
Mfr.Part #
STB50NF25
Manufacturer
STMicroelectronics
Package/Case
Datasheet
STB50NF25
Description
MOSFET N-CH 250V 45A D2PAK
Stock
228
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
45A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
250 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
FET Feature :
FET Type :
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
68.2 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2670 pF @ 25 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Power Dissipation (Max) :
160W (Tc)
Product Status :
Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
69mOhm @ 22A, 10V
Supplier Device Package :
D2PAK
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Vgs (Max) :
±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA