IPS50R520CP
Mfr.Part #
IPS50R520CP
Manufacturer
Infineon Technologies
Package/Case
Datasheet
IPS50R520CP
Description
MOSFET N-CH 550V 7.1A TO251-3
Stock
646
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
7.1A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
550 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
FET Feature :
FET Type :
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
17 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
680 pF @ 100 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
TO-251-3 Stub Leads, IPak
Power Dissipation (Max) :
66W (Tc)
Product Status :
Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
520mOhm @ 3.8A, 10V
Supplier Device Package :
PG-TO251-3-11
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Vgs (Max) :
±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
3.5V @ 250µA
Datasheets
IPS50R520CP
Customer is responsible for all shipping costs and any applicable surcharges.
The actual freight varies according to specific
situations. Please contact our customer service for more details.
Chipmh ships component orders from China to most countries in the world. We currently provide the
delivery by FEDEX/ DHL/ TNT in that order.
France, Italy, Spain). The DHL is only available if the weight exceeds 5KG.
UPS/FedEx International/TNT/DHL Express Account:
Customers could also use their own UPS/FedEx/TNT/DHL express accounts to ship their goods.
Regarding in stock parts, orders can generally be ready to ship within 24 hours.
Normally express service will be arranged once a day at 5 pm from Monday to Saturday.
Once the goods are shipped, estimated delivery time depends on your shipping option:
FedEx International Priority: 3-7 business days.
EMS:10-15 business days
DHL Express: 5-7 business days.
DHL eCommerce: 12-22 business days
Registered Air Mail: 15-30 business days
(For reference only)
Delivery and Title: Customer is responsible for all shipping costs and any applicable surcharges.
Title and risk of loss pass to customer upon delivery of the products by Grand-ic or by
any 3rd party Test Lab to the carrier. Grand-ic delivery dates are estimates only and
is not liable for delays in delivery. Grand-ic reserves the right to make partial shipments
and customer will accept delivery and pay for the Products delivered.
We will notify you by email with tracking number once order is shipped.
You can also find the tracking number in order history.
Global Express
Express DeliveryGlobal delivery 3-5 working days.FedEximage
DHLimage
TNTimage
UPSimage
Basic Instructions
Part Manufacturer Stock Description
IPS50R520CPAKMA1 Infineon Technologies 154 MOSFET N-CH 500V 7.1A TO251-3