IXRFSM12N100
Mfr.Part #
IXRFSM12N100
Manufacturer
Littelfuse
Package/Case
Datasheet
IXRFSM12N100
Description
MOSFET N-CH 1000V 12A 16SMPD
Stock
259
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
12A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
1000 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
15V
FET Feature :
FET Type :
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
77 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2875 pF @ 800 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power Dissipation (Max) :
940W
Product Status :
Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
1.05Ohm @ 6A, 15V
Supplier Device Package :
16-SMPD
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Vgs (Max) :
±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
5.5V @ 250µA