PLG0E392MDO1TD
Mfr.Part #
PLG0E392MDO1TD
Manufacturer
Nichicon
Package/Case
Datasheet
PLG0E392MDO1TD
Description
CAP ALUM POLY 3900UF 2.5V T/H
Stock
867
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
3900 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8mOhm
Features :
Impedance :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
7 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Type :
Polymer
Voltage - Rated :
2.5 V