HBV471M1CTR-1010S
- Mfr.Part #
- HBV471M1CTR-1010S
- Manufacturer
- SURGE
- Package/Case
- Datasheet
HBV471M1CTR-1010S
- Description
- CAP ALUM POLY HYB 470UF 16V SMD
- Stock
- 150
- Quality
- Manufacturer :
- SURGE
- Product Category :
- Aluminum - Polymer Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 470 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- Features :
- Impedance :
- 20 mOhms
- Lead Spacing :
- Lifetime @ Temp. :
- 10000 Hrs @ 105°C
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 105°C
- Package / Case :
- Radial, Can - SMD
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Ripple Current @ High Frequency :
- 2.5 A @ 100 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- 250 mA @ 120 Hz
- Tolerance :
- ±20%
- Type :
- Hybrid
- Voltage - Rated :
- 16 V