PCJ0E122MCL1GS
- Mfr.Part #
- PCJ0E122MCL1GS
- Manufacturer
- Nichicon
- Package/Case
- Datasheet
PCJ0E122MCL1GS
- Description
- CAP ALUM POLY 1200UF 2.5V SMD
- Stock
- 580
- Quality
- Manufacturer :
- Nichicon
- Product Category :
- Aluminum - Polymer Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 1200 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 13mOhm
- Features :
- Impedance :
- Lead Spacing :
- Lifetime @ Temp. :
- 2000 Hrs @ 105°C
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 105°C
- Package / Case :
- Radial, Can - SMD
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Ripple Current @ High Frequency :
- 4.8 A @ 100 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- Tolerance :
- ±20%
- Type :
- Polymer
- Voltage - Rated :
- 2.5 V