PPC123M010FG2SAA
- Mfr.Part #
- PPC123M010FG2SAA
- Manufacturer
- Cornell Dubilier Electronics
- Package/Case
- Datasheet
PPC123M010FG2SAA
- Description
- CAP ALUM POLY 12000UF 10V CHAS
- Stock
- 2
- Quality
- Manufacturer :
- Cornell Dubilier Electronics
- Product Category :
- Aluminum - Polymer Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 12000 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 6mOhm
- Features :
- Impedance :
- Lead Spacing :
- Lifetime @ Temp. :
- 2000 Hrs @ 125°C
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- FlatPack, Tabbed
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Ripple Current @ High Frequency :
- 18 A @ 20 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- 16 A @ 120 Hz
- Surface Mount Land Size :
- Tolerance :
- ±20%
- Type :
- Polymer
- Voltage - Rated :
- 10 V