ESS105M050AB2EA
Mfr.Part #
ESS105M050AB2EA
Manufacturer
KEMET
Package/Case
Datasheet
ESS105M050AB2EA
Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL
Stock
11979
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
1 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Impedance :
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
15 mA @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
10 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50 V