ELD107M450AR2AA
Mfr.Part #
ELD107M450AR2AA
Manufacturer
KEMET
Package/Case
Datasheet
ELD107M450AR2AA
Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Stock
469
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.316Ohm @ 120Hz
Impedance :
Lifetime @ Temp. :
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
1.19 A @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
850 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
450 V