CAP-10/440
Mfr.Part #
CAP-10/440
Manufacturer
Littelfuse
Package/Case
Datasheet
CAP-10/440
Description
CAP FILM 10UF 370-440V OVL
Stock
2
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
HVAC
Capacitance :
10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
60000 Hrs @ 70°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Package / Case :
Radial, Can - QC Terminals
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
Ripple Current @ Low Frequency :
Size / Dimension :
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±3%
Voltage - Rated :
440 V