ISL12028IV27Z-T
Mfr.Part #
ISL12028IV27Z-T
Manufacturer
Intersil
Package/Case
Datasheet
ISL12028IV27Z-T
Description
RTC, VOLATILE
Stock
1427
Manufacturer :
Intersil
Product Category :
Real Time Clocks
Current - Timekeeping (Max) :
10µA ~ 20µA @ 2.7V ~ 5.5V
Date Format :
YY-MM-DD-dd
Features :
Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
Interface :
I²C, 2-Wire Serial
Memory Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
14-TSSOP
Time Format :
HH:MM:SS (12/24 hr)
Type :
Clock/Calendar
Voltage - Supply :
2.7V ~ 5.5V
Voltage - Supply, Battery :
1.8V ~ 5.5V