1338AC-18SRGI8
- Mfr.Part #
- 1338AC-18SRGI8
- Manufacturer
- Intersil (Renesas Electronics Corporation)
- Package/Case
- Datasheet
1338AC-18SRGI8
- Description
- IC RTC CLK/CALENDAR I2C 16-SOIC
- Stock
- 529
- Quality
- Manufacturer :
- Product Category :
- Real Time Clocks
- Current - Timekeeping (Max) :
- 2µA @ 3.3V
- Date Format :
- YY-MM-DD-dd
- Features :
- Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output
- Interface :
- I²C, 2-Wire Serial
- Memory Size :
- 56B
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Product Status :
- Obsolete
- Supplier Device Package :
- 16-SOIC
- Time Format :
- HH:MM:SS (12/24 hr)
- Type :
- Clock/Calendar
- Voltage - Supply :
- 1.8V ~ 5.5V
- Voltage - Supply, Battery :
- 1.3V ~ 3.7V