X9418WP24I-2.7
Mfr.Part #
X9418WP24I-2.7
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package/Case
Datasheet
X9418WP24I-2.7
Description
IC DGTL POT 10KOHM 64TAP 24DIP
Stock
224
Manufacturer :
Product Category :
Digital Potentiometers
Configuration :
Potentiometer
Features :
Selectable Address
Interface :
I²C
Memory Type :
Non-Volatile
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
2
Number of Taps :
64
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Obsolete
Resistance (Ohms) :
10k
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) :
150
Supplier Device Package :
24-PDIP
Taper :
Linear
Temperature Coefficient (Typ) :
±300ppm/°C
Tolerance :
±20%
Voltage - Supply :
±2.7V ~ 5.5V