ADSP-2191MBCA-140
Mfr.Part #
ADSP-2191MBCA-140
Manufacturer
Linear Technology
Package/Case
Datasheet
ADSP-2191MBCA-140
Description
ADSP-2191 - DSP MICROCOMPUTER, 1
Stock
321
Manufacturer :
Linear Technology
Product Category :
DSP (Digital Signal Processors)
Clock Rate :
140MHz
Interface :
Host Interface, SPI, SSP, UART
Mounting Type :
Surface Mount
Non-Volatile Memory :
External
On-Chip RAM :
160kB
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
144-LFBGA, CSPBGA
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
144-CSPBGA (10x10)
Type :
Fixed Point
Voltage - Core :
2.5V
Voltage - I/O :
3.00V, 3.30V