N87C251SA16
Mfr.Part #
N87C251SA16
Manufacturer
Altera (Intel)
Package/Case
Datasheet
N87C251SA16
Description
IC MCU 8BIT 8KB OTP 44PLCC
Stock
18391
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
SIO
Core Processor :
MCS 251
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
32
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Oscillator Type :
External
Package / Case :
44-LCC (J-Lead)
Peripherals :
PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
8KB (8K x 8)
Program Memory Type :
OTP
RAM Size :
1K x 8
Speed :
16MHz
Supplier Device Package :
44-PLCC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V ~ 5.5V