TMPM36BFYFG(DBB)
Mfr.Part #
TMPM36BFYFG(DBB)
Manufacturer
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
Package/Case
Datasheet
TMPM36BFYFG(DBB)
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Stock
790
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
EBI/EMI, I²C, IrDA, Microwire, SIO, SPI, SSI, SSP, UART/USART
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
A/D 16x12b
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
72
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
External
Package / Case :
100-LQFP
Peripherals :
DMA, LVD, POR, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
256KB (256K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
66K x 8
Speed :
80MHz
Supplier Device Package :
100-LQFP (14x14)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 3.6V