ATTINY24-20PU
Mfr.Part #
ATTINY24-20PU
Datasheet
ATTINY24-20PU
Description
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 14DIP
Stock
185
Connectivity :
USI
Data Converters :
A/D 8x10b
EEPROM Size :
128 x 8
Mounting Type :
Through Hole
Number of I/O :
12
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Program Memory Size :
2KB (1K x 16)
RAM Size :
128 x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
14-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 5.5V