AT89LP51RC2-20PU
Mfr.Part #
AT89LP51RC2-20PU
Datasheet
AT89LP51RC2-20PU
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40DIP
Stock
130
Data Converters :
A/D 7x10b
EEPROM Size :
Mounting Type :
Through Hole
Number of I/O :
37
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Size :
32KB (32K x 8)
RAM Size :
1.375K x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
40-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.4V ~ 5.5V